BETEGSZÁLLÍTÁS-IRÁNYÍTÁS
A magyarországi betegszállítási szolgáltatás rendszerében 2012. május 2-től lényeges, a betegszállítás indokoltságáról és formájáról döntő, a feladat végrehajtását elrendelő orvos, egészségügyi szakszemélyzet szempontjából fontos változások történtek.
Mint ismeretes, a tavalyi évben döntés született arról, hogy a magánszolgáltatók által végzett betegszállítások koordinálását, felügyeletét és irányítását a szaktárca az Országos Mentőszolgálat hatáskörébe vonja. A szerepvállalás bővítése lépcsőzetesen, a költségvetési és jogszabályi keretekhez igazodó módon és mértékben valósult meg. Az OMSZ 2011. júliusától első lépésként a távolsági, megyéken átívelő betegszállítások összehangolásának feladatát vette át, 2012. január 1-től már valamennyi, az OEP-el szerződésben álló szolgáltató tevékenysége felett kontrollt gyakorolt, 2012. májusától pedig a betegszállításokra vonatkozó megrendelések, hívások fogadását, a betegszállító vállalkozások járműveinek operatív irányítását is az Országos Mentőszolgálat végzi.
Az OEP által finanszírozott betegszállítási feladatot tehát 2012. május 2-től az Országos Mentőszolgálatnál kell megrendelni, a szállítás végrehajtója pedig az OEP-el szerződött betegszállító szolgáltató járműve lesz. Az “egyszerű” betegszállítások elrendelésére az OMSZ országosan egységes, négyjegyű, központi telefonszámot hozott létre, mely a 1820-as számon hívható. Az “egyszerű” betegszállítást az orvos előzetes regisztráció után a https://bsz.mentok.hu címen is elrendelheti. Amennyiben a beteg sürgős és/vagy szakkíséretes betegszállításra szorul (mentőszállítás, mentési készenlétet igénylő őrzött szállítás), az elrendelés a +36 1 3111 666-os telefonszámon történik.
A változások a betegszállításról szóló 19/1998 (VI. 3.) NM rendeletben foglaltakat egyebekben nem érintik, így a betegszállítás elrendelője a beteg állapotának és ellátási igényének függvényében továbbra is az alábbi lehetőségek közül választhat:
Betegszállítás:
19/1998. (VI. 3.) NM rendelet alkalmazásában 2. §
a) betegszállítás: az Eütv. 97. § (1)-(3) bekezdésében foglalt esetekben a betegnek
aa) a beteg otthona szerint illetékes területi,
ab) a beutaló szolgáltató telephelye szerint illetékes, vagyac) a progresszív ellátás során magasabb szintű ellátást végző legközelebbi egészségügyi intézménybe, illetve ezen egészségügyi intézményből a beszállított beteg kezelését, vizsgálatát, valamint sürgősségi ellátását követően otthonába történő szállítása
(1) A betegszállítás a sürgősség igénye szerint lehet:
a) 6 órán belüli,
b) 24 órán belüli,
c) meghatározott időpontra kért, illetve tervezett időpontokban történő ismétlődő betegszállítás.
(2) A betegszállítás a kíséret igénye szerint lehet:
a) betegkísérő közreműködését igénylő,
b) kíséretet nem igénylő betegszállító gépjárművel teljesítendő betegszállítás.
(3) A betegszállítás az alkalmazott betegszállító gépjármű szerint lehet:
a) mentőkocsival,
b) fekvőbeteg-szállító kocsival,
c) ülőbeteg-szállító kocsival teljesítendő betegszállítás.
(4) A betegszállítás a végrehajtás módja szerint lehet:
a) egyedi,
b) más betegekkel együttes szállítás
– Az elrendelt „távolsági” betegszállításokat a szolgáltatók továbbra is 72 órán belül vállalják teljesíteni.
– A kúraszerű ellátás tervezése során a betegszállítások egyeztetését az ellátást végző egészségügyi szolgáltatóval és az OMSZ betegszállítás-irányításával is kérjük lefolytatni.
– Amennyiben a betegszállítás megrendelését követően a betegszállítás teljesítését érintő új körülmény (módosítás, lemondás) merül fel, azt a betegszállítás-irányítás felé közvetlenül kérjük jelezni.
Mentőszállítás:
Az a mentőfeladat, amely során a beteget orvos megrendelésére legalább mentőápolói felügyelettel – azonnal, illetve legfeljebb 2 órán belül – feltalálási helyéről egészségügyi intézménybe szállítják;
Mentési készenlétet igénylő őrzött szállítás:
Az a szállítás, amelynek során – orvosi elrendelés alapján – a beteget orvosi, mentőtiszti vagy mentőápolói, illetve neonatológiai szállítás esetén neonatológiai szakorvosi, illetve gyermek intenzív terápiás szakápolói felügyelet mellett gyógyintézetből gyógyintézetbe szállítják;
Míg a betegszállítási feladatot az OMSZ szállításirányítója valamelyik betegszállító vállalkozás adott helyzetben legmegfelelőbb, erre kijelölt gépkocsijának adja át, a mentőszállítást, illetve a mentési készenlétet igénylő őrzött szállítást az Országos Mentőszolgálat megfelelő mentőegysége végzi, vagyis az életmentésre bevethető mentőkapacitás igénybevétele történik, ami az indokoltság elbírálása tekintetében a megrendelő orvosra mindenkor súlyos felelősséget ró.
Alarm Szolgáltatás:
Az Alarm nemzetközi betegszállítás szervezésével foglalkozik. Bővebb információ a szolgáltatásról hétköznap irodai munkaidőben a +36-1/350-0388-as telefonszámon, munkaidő után, illetve hétvégén a +36-30/120-8763-as telefonszámon kérhető.
Email cím: alarm kukac mentok pont hu